2016-11-11 godz.:10:00 do: 2016-11-13

Koncentracja szine

Marek Górny
Brama Południa

Pełna informacja: http://bon.medytacja.net/vpage/776/
.
Karłowicza 14/1, , Katowice
Info: | katowice@medytacja.net

Intensywna praktyka weekendowa dla początkujących oraz zaawansowanych.

Wykonywanie praktyki koncentracji jest niezwykle ważne, ponieważ bez niej bardzo trudno osiągnąć zrozumienie prawdziwego stanu, a jeśli nawet je uzyskamy, niełatwo nam będzie owo zrozumienie utrzymać przez dłuższy czas, dopóki nie rozwiniemy wystarczającej siły koncentracji. Zdolność koncentracji jest w istocie bardzo ważna na wszystkich duchowych ścieżkach, nie tylko w tradycji dzogczen, przydaje się również w codziennym życiu.(czytaj więcej).

Wszystkich praktykujących nauki BON, z Katowic i okolicy, zarówno zaawansowanych, początkujących oraz sympatyków zapraszamy na intensywne odosobnienie medytacyjne.

Zajęcia trwają od godziny 10:00 do 18:00 z przerwą obiadową od 14:00 do 15:30.

Zajęcia prowadzi Marek Górny - [więcej informacji]

Koszt udziału – dobrowolne darowizny, wg uznania [możliwość wpłaty przelewem]

W związku z ograniczoną ilość miejsc, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń..


medytacja wykład katowice

dzień otwarty bon katowice

kurs medytacji katowice

Tenzin Wangyal Rinpoche
Cuda Naturalnego Umysłu

Praktyka koncentracji

Praktyki koncentracji takie jak szine odnaleźć można w wielu tradycjach duchowych, na przykład w buddyzmie sutr i tantr oraz wiele formach hinduizmu. Na wszystkich tych ścieżkach tego rodzaju praktyki uważane są za niezbędne i podstawowe. W tradycji dzogczen szine traktuje się jako przygotowanie do zasadniczej praktyki kontemplacji. Bardzo trudno jest poczynić postęp w praktyce kontemplacji dzogczen jeżeli wcześniej nie praktykowało się szine.
Praktyka koncentracji w dzogczen dzieli się na trzy fazy, z których pierwszą stanowi “wymuszona” koncentracja. Wymaga ona wysiłku i czasami zwana jest również “stwarzaniem osoby”. Praktyka w tej fazie służy do poprawienia koncentracji, ponieważ nie jesteśmy do niej przyzwyczajeni. Jest to faza stworzonego przez umysł uspokojenia. W drugiej fazie rozwijamy ową wymuszoną koncentrację, dopóki nie przekształci się ona w stan naturalnego uspokojenia. Na trzecim etapie natomiast rozluźniamy koncentrację, dopóki nie przekształci się ona w stan trwałego uspokojenia.
Wykonywanie praktyki koncentracji jest niezwykle ważne, ponieważ bez niej bardzo trudno osiągnąć zrozumienie prawdziwego stanu, a jeśli nawet je uzyskamy, niełatwo nam będzie owo zrozumienie utrzymać przez dłuższy czas, dopóki nie rozwiniemy wystarczającej siły koncentracji. Zdolność koncentracji jest w istocie bardzo ważna na wszystkich duchowych ścieżkach, nie tylko w tradycji dzogczen, przydaje się również w codziennym życiu.
W dzogczen koncentracja stanowi jedną z podstawowych praktyk wstępnych, ponieważ dzięki niej uspokajany i uzyskujemy kontrolę nad poruszającym się umysłem, oraz, co ważniejsze, poprzez nią możemy zostać wprowadzeni przez mistrza w “naturalny stan umysłu”. Praktyka koncentracji jest również ważna dla doświadczonych praktykujących, którzy używają jej jako pomocy przy ustabilizowaniu tego stanu.(...)